W celu poprawy wydajności i efektywności pracy, zmniejszenia ryzyka i minimalizowania zagrożeń , a ponadto poprawienia wizerunku przedsiębiorstwa stosują różne normy, zarówno międzynarodowe, jak i polskie. Z tych standardów korzystać mogą wszystkie organizacje bez względu na ich wielkość i branżę, w jakiej działają. Są więc to firmy niezbyt duże, spore, krajowe i międzynarodowe korporacje, organizacje rządowe.
Standardy te mają bezpośredni wpływ nie tylko i wyłącznie na działanie danej organizacji, niemniej jednak także na konsumentów, całość społeczeństwa i środowisko.
Normy z zakresu zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa żywności , a oprócz tego inne stosowane są dobrowolnie, opracowujące je organizacje pozarządowe nie mają sposobów ich narzucania ani wymuszania stosowania.
Szkolenie ISO 9001 skierowane jest zwłaszcza do kadry kierowniczej i pozostałych pracowników zajmujących się stosowaniem, utrzymywaniem i doskonaleniem systemu zarządzania jakością. Uczestnicy szkolenia otrzymują wiedzę związaną z wymaganiami normy i jej wdrażaniem. Wdrażanie ISO 9001 wymaga m.in. wprowadzenia nadzoru nad dokumentacją, opracowania planu zarządzania jakością, zaangażowania kierownictwa i dobrej komunikacji wewnątrz organizacji. Pozwala jednakże zwiększyć zyski, osiągnąć przewagę konkurencyjną, poprawić reputację firmy czy również zmniejszyć liczbę popełnianych błędów.
Wdrażanie ISO 14001, czyli normy z zakresu zarządzania środowiskiem umożliwia obniżyć koszty działalności danej organizacji poprzez m.in. zmniejszenie poboru energii, poprawić reputacje firmy i dostać zaufanie interesariuszy oraz dodatkowo zmniejszyć negatywny wpływ działalności organizacji na środowisko naturalne.
Certyfikat 18001 (Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy) , a ponadto certyfikat ISO 22000 (Zarządzanie Bezpieczeństwem Żywności) wydawany jest przez specjalne jednostki certyfikujące po dokonaniu oceny dokumentacji, wdrażania i kontroli procedur.
Zobacz również: zintegrowany System Zarządzania.